3D3Miasto

Ścieżki warsztatowe

  • Kiedy: 16.10 (sobota).

    Ile: 4 grupy do 20 osób.

    Czas trwania: 2 godziny

    Prowadzący: Tomasz Janawa

    Poziom: Podstawowy

    Dla kogo? Co zyskam?

    Podczas warsztatów dotyczących skanowania 3D będziemy chcieli pokazać proces skanowania od przygotowania obiektu do skanowania aż do uzyskania jego cyfrowej wersji. W pierwszym kroku zajmiemy się kalibracją sprzętu pod kątem parametrów skanowania pod dany model. Następnie pokażemy proces skanowania 3D oraz obróbki skanu do zapisania w jednym z możliwych formatów do druku 3D. Zeskanowane zostaną dwa modele – jeden w technologii skanowania stacjonarnego oraz drugi w opcji skanowania ręcznego.

  • Kiedy: 16-17.10

    Ile: 10 godzin

    Prowadzący:

    Poziom: średniozaawansowany

    Dla kogo? Co zyskam?

    Ta ścieżka warsztatowa przeznaczona jest dla ludzi z podstawową wiedzą z zakresu projektowania i druku 3D. W trakcie warsztatów skupisz się na rozwoju warsztatu i poznaniu nowych narzędzi, które umożliwią stworzenie modelu od podstaw, na podstawie rysunku lub szkicu obiektu.

    Za podstawę warsztatów otrzymasz szkic maszyny, utrwalony przez Christiana Gabriela Fischera, znanego gdańskiego podróżnika i odkrywcy. W swoich dziennikach zawarł on wiele rycin ciekawych mechanizmów, które będziemy odtwarzać.

    Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra"

  • Kiedy: 16-17.10

    Ile: 10 godzin

    Prowadzący:

    Poziom: średniozaawansowany

    Dla kogo? Co zyskam?

    To ścieżka przede wszystkim dla osób zaczynających swoją zabawę z drukiem i projektowaniem 3D. Jako uczestnik zaprojektujesz i zbudujesz działającą replikę polemoskopu.

    Krok po kroku, przeniesiesz pomysł na model wirtualny, a następnie na rzeczywistą konstrukcję, pokonując przy tym szereg przeszkód. Ta ścieżka pozwoli Ci przede wszystkim na nauczenie się pracy z programami do modelowania i rozwiązywania podstawowych problemów przy druku własnych modeli.

    Sam polemoskop to stosunkowo proste, ale ważne historycznie narzędzie optyczne. Zaprojektowane przez samego Jana Heweliusza, gdańskiego astronoma i konstruktora przyrządów naukowych, wzięło nawet udział w Bitwie pod Wiedniem. Jeśli więc jesteś popularyzatorem nauki, lokalnym patriotą lub fascynatem historii, to na tej ścieżce zyskasz podwójnie.

    Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra"

  • Kiedy: 16-17.10

    Ile: 10 godzin

    Prowadzący: Szymon Staszczak

    Poziom: podstawowy

    Dla kogo? Co zyskam?

    To ścieżka przede wszystkim dla ludzi, którzy chcą znacząco podnieść swój warsztat. Jest bardzo intensywna i naładowana specjalistyczną wiedzą, obejmującą szereg technik kluczowych dla inżynierii wstecznej brył 3D.

    Jako uczestnik dowiesz się jak prawidłowo przygotować obiekty do skanowania 3D, a następnie jak je zeskanować, żeby nadawały się do dalszej pracy. Ścieżka przemyślana jest z myślą o pokazaniu realnych problemów i skupia się na ich praktycznym rozwiązywaniu. Po przygotowaniu modelu przyjdzie czas na przygotowanie drukarki 3D i wydruk, ale na tym proces się nie zakończy. Po wydruku zostaną omówione i zaprezentowane niezbędne prace wykończeniowe.

    Efektem warsztatów ma być wierna kopia obiektu wyjściowego, a Ty jako warsztatowicz otrzymasz ogromną porcję wiedzy i poświadczający ją certyfikat uczestnictwa.

  • Kiedy: 16-17.10

    Ile: 10 godzin

    Prowadzący: Jacek HermanPiotr Arułkowicz

    Poziom: średniozaawansowany i zaawansowany

    Dla kogo? Co zyskam?

    Ta ścieżka przeznaczona jest dla fanów dobrego designu. Na warsztat weźmiemy słynną już lampę stoczniową ORP 2. Obróbkę tej kultowej już lampy zaczniemy od wiernego skanu 3D, który pozwoli na przeniesienie jej formy do komputera i dokonaniee jej modyfikacji.

    Z tak przygotowanym modelem zasiądziemy do pracy w programach do modelowania, gdzie dokonamy obróbki i przeróbki modelu według własnych pomysłów. Na tych warsztatach zobaczysz jak można twórczo przetworzyć formę zastaną w unikalną interpretację. Stworzenie mniejszej reprodukcji lampy imitującej wykonanie z metalu? A może ażurowa wersja ze sklejki, z elementami montażowymi wydrukowanymi w 3D? Te warsztaty stwarzają nowe możliwości...

  • Kiedy: 16-17.10

    Ile: 10 godzin

    Prowadzący: Szymon Mroczek

    Poziom: podstawowy i średniozaawansowany

    Dla kogo? Co zyskam?

    To warsztaty przeznaczone dla każdego, kto druku 3D chce liznąć od technicznej strony. Przewidziane są dwa poziomy zaawansowania, ale oba równie intensywne. Poziom pierwszy przeznaczony jest dla osób początkujących. Wybierz go jeśli chcesz poznać podstawy pracy drukarki. Nie wiesz jak ją zmontować? Masz problemy z drukiem, ale nie wiesz jak je szybko rozpoznawać i likwidować? A może problemem jest codzienna eksploatacja lub wybór materiału? Zacznij tutaj!

    Ścieżka średniozaawansowana jest dla Ciebie jeśli jednak masz już drukarkę, potrafisz ją obsłużyć, ale czujesz niedosyt. Nic nie doprowadza Cię do szału jak głośność drukarki? Dowiesz się jak wymienić silniki krokowe lub płytę główną. Chcesz poprawić prędkość pracy lub jakość wydruku? Dowiesz się jak wymienić ekstruder i dobrać chłodzenie. Jesteś freakiem kontroli i chcesz mieć większą władzę nad drukarką? Dowiesz się czym jest Octoprint i jak wgrać Marlina. A może coś się zepsuło i chcesz to naprawić? Na warsztatach wskrzesimy kilka drukarkowych trupów i podrasujemy działające już maszyny.

  • Kiedy: 16-17.10

    Ile: 10 godzin

    Prowadzący: Mateusz Dyrda

    Poziom: zaawansowany

    Dla kogo? Co zyskam?

    Ta ścieżka przeznaczona jest dla ludzi, którzy mają już teoretyczną wiedzę o projektowaniu. Jest to ścieżka dla Ciebie jeśli jesteś studiujesz lub ukończyłeś/ukończyłaś studia techniczne.

    W trakcie warsztatów poznasz metody szybkiego prototypowania oraz poznasz przydatne narzędzia, właściwe do wybranej metody. Biorąc udział w tej ścieżce warsztatowej poznasz także ich słabe i mocne strony, co pomoże Ci dobrać technikę właściwą do zadania. Zobaczysz też dużo przykładów - zarówno tych bardzo dobrych jak i bardzo złych zastosowań ;)

  • Kiedy: 16-17.10

    Ile: 10 godzin

    Prowadzący: Dawid Mościcki

    Poziom: zaawansowany

    Dla kogo? Co zyskam?

    Ta ścieżka przeznaczona jest dla ludzi, którzy mają już teoretyczną wiedzę o projektowaniu. Jest to ścieżka dla Ciebie jeśli jesteś studiujesz lub ukończyłeś/ukończyłaś studia techniczne.

    Warsztaty skupiają się na dobraniu właściwej metody oraz materiałów do druku prototypowanych elementów. Poznasz zastosowania technologii takich jak FDM, SLA, SLS i DLP, a także ich przewagi i słabe strony. Dowiesz się także wiele na temat ich odporności chemicznej i mechanicznej, w tym wytrzymałości w porównaniu do stali konstrukcyjnej czy aluminium. W trakcie zajęć dowiesz się także jak na wytrzymałość druku wpływają różne metody wypełnienia czy postobróbki części.

    Warsztaty nastawione są na wiedzę praktyczną. Dzięki nim zyskasz bardzo konkretną wiedzę na temat tolerancji druku oraz patentów na obejście ograniczeń. Oznacza to także omawianie konkretnych wydruków i dyskusje o ich wadach i możliwych poprawkach.

  • Kiedy: 16-17.10

    Ile: 10 godzin

    Prowadzący: Adam Bugiel

    Poziom: podstawowy i średniozaawansowany

    Dla kogo? Co zyskam?

    Ścieżka przeznaczona nie tylko dla rodziców, ale także dla nauczycieli, młodzieży, a nawet dzieci, które są zainteresowane tematyką druku 3D. Warsztaty podzielone zostały na dwa stopnie zaawansowania i obejmują podstawy projektowania i druku 3D.

    Uczestnicząc w tych warsztatach dowiesz się jak stworzyć lub poprawić gotowy model zabawki lub materiałów edukacyjnych. Nie tylko poznasz podstawy dobrego druku 3D w warunkach domowych, ale także ciekawe zastosowania druku w edukacji. Warsztaty to także wstęp do druku domowego i modelarskiego.

  • Kiedy: 17.10

    Ile: 6 godzin

    Prowadzący: Agnieszka Nowińska

    Poziom: podstawowy i średniozaawansowany (łączony)

    Dla kogo? Co zyskam?

    Warsztaty przeznaczone są dla pracowników i pracowniczek ochrony zdrowia, w tym stomatologów, protetyków i higienistów. Wymagają one specjalistycznej wiedzy z zakresu protetyki, która będzie podstawą w trakcie zajęć.

    Ta ścieżka ma na celu wprowadzenie do nowoczesnych metod skanowania jamy ustnej, zastępujących lub uzupełniających standardowe wyciski. W trakcie warsztatów dowiesz się nie tylko jak przygotować i obrobić skan uzębienia, ale także jak przygotować i zastosować druk 3D w procesie tworzenia i naprawy protez.

  • Kiedy: 16-17.10

    Ile: 10 godzin

    Czas trwania: 2 dni

    Prowadzący:

    Poziom: podstawowy

    Dla kogo? Co zyskam?

    W przypadku druku medycznego służącego do zabiegów chirurgicznych lub postepowań protetycznych mamy do czynienia z wymogami, które nie są obecne nawet przy precyzyjnym druku technicznym. Oprócz zachowania skali 1:1, dobrania odpowiednich parametrów fizycznych rezinów dochodzi jeszcze aspekt biokompatybilności względem tkanek. Dlatego wymogi względem drukarek oraz procesów po drukarskich muszą być zwalidowane czyli przetesowane laboratoryjnie i ściśle określone. Dopiero wtedy druk 3D spełnia normy względem materiałów medycznych. Aby procesy drukarskie w takich warunkach założeniowych nie były wyprawą na Mont Everest druk może być w spierany przez procesy logistyczne AI (sztucznej inteligencji) oraz uczenia się maszyn. Jak to się odbywa przyjdź i zobacz. Tego jeszcze nie było.